Typy detských poschodových postelí

Kovové postele

Na trhu zoženiete kovové detské poschodové postele. Ich kovové konštrukcie sa skladajú z tenkostenných trubiek a tyčí, ktoré sa svařily v určitých miestach. Povrchová úprava kovových konštrukcií postelí je zvyčajne vykonaná v šedej alebo tiež striebornej farbe. Z kovu je následne vyrobený aj rebrík na lezenie. Pomerne častým nešvárom kovových postelí je vŕzganie pri pohybe po rebríku. Dôležité je preto správne zošraubovaní kovovej konštrukcie. Na druhú stranu oceľovej konštrukcie posteľou majú vysokú nosnosť a pevnosť.

Drevotrieskové postele

Ďalším typom postelí sú drevotrieskové konštrukcie. V týchto prípadoch sa väčšinou montuje jeden drevotrieskový diel k druhému pomocou skrutiek. Železo sa teda v tomto prípade zavŕtava do drevotriesky. Ide o veľmi lacné a rýchle spájanie materiálu. V mnohých prípadoch ale ide o jednorazové spájanie. Poschodová posteľ je veľmi namáhaná pohybom. Preto sa často podarí skrutky dotiahnuť len raz alebo dvakrát. Ak sa o to budete pokúšať ešte opakovane znovu, už sa vám nepodarí. Konštrukcia bude nepríjemne rozkolísaná, posteľ bude vŕzgať. Spoj bude vymletá a nebude už možné vrutmi nijako dotiahnuť. Toto riziko hrozí predovšetkým u drevotrieskových poschodových detských postelí, pretože sa Vymeŀte z materiálu drevené piliny a nie je sa čoho zachytiť.

Drevené postele

Drevené postele spájané vrutmi priamo do dreva znamenajú tiež podobné riziko ako detské postele drevotrieskové s týmito spojmi. Výhodou je, že sa drevo síce tak rýchlo nevymele ako drevotrieskový materiál, ale aj tak tento spoj bohužiaľ znižuje celkovú kvalitu výrobku. Keď sa ale jedná o drevenú posteľ, u ktorej je ako spoj použitý čap, ide o oveľa trvácnejšie riešení. Vrut v dreve v takom prípade nie je zaťažovaný naplno (koberce detské), nie je tu nosným spojom. Preto nie je tak namáhaný a jeho trvanlivosť je tu oveľa vyššia. Ovšem drevené postele, u ktorých sa diely spájajú pomocou čapov, sa obvykle dodávajú rozložené. Často je zostavuje priamo dodávateľ. Najideálnejším spôsobom spájania u drevené postele z masívu je však prevedenie kov do kovu, napríklad v podobe metrického skrutky a valčeka. V tomto prípade je možné spoj bez problémov doťahovať podľa aktuálnej potreby alebo posteľ úplne rozobrať. Varianty postelí z masívu môžu byť vyrobené z buku, borovice, smreku, a to buď v prírodnej farbe, alebo tiež morené do iných odtieňov. Tu na výber široká škála podľa vášho vkusu, od bielej až po jelšu či prípadne inej farby. Samozrejmosťou sú oblé hrany, aby sa deti nemohli pri svojom vyvádzanie v posteli zraniť o kolmé hrany a nedostatočne ošetrený povrch dreva. Hitom sú poschodové postele, ktoré okrem schodíkov či rebríku na poschodie majú tak napríklad šmýkačku alebo iné herné prvky. Vyrábajú sa aj v drevenom prevedení.

Postele z lamina

Ďalšou skupinou detských poschodových postelí sú poschodové postele z lamina. Oproti dreveným posteliam z masívu za ne zaplatíte výrazne nižšiu cenu. Majú tiež oveľa väčšie farebné možnosti spracovania. Napríklad môžete siahnuť po odtieňoch v prevedení biela, breza, javor, alebo buk. Celú detskú izbu ale možno vyriešiť jednotným farebným designom v určitom štýle. Poschodová posteľ z lamina môže mať podobu napríklad hradu či zámku s dvoma lôžkami a byť ešte oveľa farebnejšie. Podporuje tak hravosť a kreativitu detí. Napríklad si deti môžu samé vybrať farbu postele, pretože je naozaj široká škála dostupných farieb.

Rozoberacie postele

Jednou z možností sa stávajú tiež rozoberacie poschodovej postele. Využijete je v prípade, že detská poschodová posteľ je u vás doma len dočasným riešením, ktoré sa následne zmení v samostatnej izby a nutnosť spať na poschodí úplne odpadne. Ide o postele navrstvené na seba. Rozoberacie poschodovej postele sú veľmi podobné konštrukcie. Princíp ich využitie tkvie v tom, že sa stavia na seba a medzi nimi je vložený nástavec. Zvyčajne sa vyrába z masívneho a kvalitného dreva ako je smrek či borovica. Aj keď cena dvoch takýchto posteľou zvyčajne býva vyššia, než akú by ste zaplatili za jednu detskú poschodovú posteľ, nakoniec ušetríte za nákup dvoch samostatných postelí. Investícia sa vám preto oplatí. Palandu slúženie z dvoch postelí a nástavce jednoducho rozoberiete a vytvoríte z nej dve samostatné postele na spanie.

Postele s úložnými priestormi

Výhodné sú tiež detské poschodové postele s úložným priestorom. Niektoré palandy majú pod spodnou posteľou objemná zasúvacie Šuplata. Tieto priestory môžu byť riešené buď ako jediné veľké Suply, alebo sa tiež dajú rozdeliť na priečky, takže môžu slúžiť na ukladanie hračiek, kníh alebo bielizne podľa potreby. Vyrábajú sa z masívu, a to borovice, buka, tento materiál je zdravotne nezávadný a dodáva sa v prírodnej farbe, prípadne sa morí do žiadaného odtieňa. Použité laky a moridlá sú taktiež zdravotne nezávadné.

Vyvýšené

Jedným z riešení je aj poschodová posteľ bez spodného lôžka, avšak s rôzne riešenými úložnými priestormi, napríklad s kombináciou Suply, skrinky a police. Ide vlastne o multifunkčný detské vyvýšené postele, ktoré slúži zároveň ako priestor pre ukladanie hračiek, bielizne, hracie kút, prípadne môže byť dole umiestnený aj písací stôl. Nie sú však klasickú poschodovou detskou posteľou, spacie plocha je len o niečo vyvýšená než zodpovedá klasickej detskej posteli. Vyvýšené môžu byť vyrobené buď z dreveného masívu, alebo tiež z lamina. V ich výbave napríklad často nechýba šmykľavka. Multifunkčné vyvýšené postele sú v súčasnosti veľmi žiadaným tovarom.

Český nábytok: Banaby