Alternatívou sa môže stať tiež typ poschodových postelí, u ktorých nie je horná posteľ priamo nad dolným lôžkom, ale sú k sebe napríklad v uhle 90 °. Takéto riešenie usporí priestor a hodí sa napríklad do rohu miestnosti. Dochádza tu len čiastočnému prekrytie lôžok, ktoré je zvyčajne v oblasti nôh. Opísané riešenie šetrí miesto, pretože horná posteľ nemusí byť umiestnená tak vysoko. Stáva sa vďaka tomu dostupnejšie, ale aj tak môže ušetriť dosť miesta. Okrem spodného lôžka sa pod ňu vojde napríklad písací stôl alebo prípadne hracej kút.
Inou veľmi účelnú alternatívou je posteľ na kolieskach. Je možné ju vysúvať len na noc. Aj pri tomto riešení nemusí byť horné lôžko príliš vysoko.
Existujú aj detské poschodové postele s prístelkou. Príležitostne sa na týchto posteliach vyrobených obvykle z dreveného masívu vyspí aj tri deti. Nachádza sa v nich hornej a spodnej lôžko, ktoré v sebe skrýva šuplík s prístelkou. Ak je to nutné, vytiahne sa šuplík s prístelkou von a kapacita (matrace) sa rozšíri o ďalšieho nocľažníka.
Trochu netradičným riešením je aj vstavaná posteľ s oceľovou konštrukciou a ukotvením v nosnej stene pomocou hmoždiniek. Takéto riešenie je tiež veľmi účelné, pretože priestor zaberajú (postieľky) jedine schodíky či rebrík, priestor pod posteľou je možné plne využiť pre najrôznejšie účely. Tieto typy poschodových postelí sa dajú zostaviť veľmi variabilne. Dôležité je však vykonať správne ukotvenie postele do nosných stien, aby nedošlo ku kyve a posteľ mala dostatočnú tuhosť.